Τετάρτη 26 Μαρτίου 2014

Ίκαρος Χαλκίδας – Παναθηναϊκός 64 – 85

Την ήττα γνώρισε ο Ίκαρος Χαλκίδας από τον «πρωταθλητή Ελλάδας» Παναθηναϊκό με 64 – 85 στο κλειστό της Κανήθου.
Στο πρώτο μέρος, οι Χαλκιδαίοι φίλαθλοι απόλαυσαν ένα εξαιρετικό παιχνίδι, με τους παίκτες του Θανάση Γιαπλέ να κοντράρουν στα ίσια τους παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη. Ο Γιάννης Γκαγκαλούδης σκόραρε κατά βούληση, έχοντας άξιο συμπαραστάτη στην περιφέρεια τον Άντονι Ρόμπερτσον, ενώ μέσα στην ρακέτα, ο Ιβάν Άσκα δημιουργούσε αρκετά προβλήματα με το πρώτο δεκάλεπτο βρήσκει τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 19 – 22, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ίκαρος έφερε το παιχνίδι στα ίσα του (42 – 42) ακριβώς με την εκπνοή του ημιχρόνου, χάρη σε τρίποντο του Αλέξανδρου Σπανού. Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με σερί 13 – 0 που έκανε το σκορ 42 – 55 και του έδωσε τον έλεγχο του αγώνα με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τους «πράσινους» να προηγούνται με 53 – 68 ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη απομάκρυναν κάθε αμφιβολία για τον τελικό νικητή με τη μέγιστη «τιμή» της διαφοράς (64 – 85).

Τα δεκάλεπτα: 19 – 22, 42 – 42, 53 – 68, 64 – 85.

Επιμέλεια: Γιάννης Φραγκογιαννάκης