Δευτέρα 31 Μαρτίου 2014

Φ.Σ Ταμυναϊκός Αλιβερίου – Α.Ο Δύστου 3 – 2

Δεν είχε άγιο (σ.σ. Μπαρόλα) και έχασε ο Α.Ο Δύστου από τον Φ.Σ Ταμυναϊκό Αλιβερίου με 3 – 2 στο τοπικό ντέρμπι που διεξήχθη στο Γήπεδο Αλιβερίου.
Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 15' με τον Πηλιχό να σημειώνει το 0 – 1. Στην συνέχεια ο Ταμυναϊκός ισορρόπησε το παιχνίδι και μάλιστα στο 38' έφερε το παιχνίδι στα ίσα του με τον Ιωαννίδη να πετυχαίνει το 1 – 1 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Ιωαννίδη έκαναν την ανατροπή στο 54' με τον παίκτη των γηπεδούχων να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα γράφοντας το 2 – 1 όμως 10' αργότερα ο Πηλιχός και αυτός με το δεύτερο τέρμα του στο παιχνίδι έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα του (2 – 2). Στο 74' ο Καρατζάς ανατράπηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή με το διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Τσολάκος διαμορφώνοντας το τελικό 3 – 2 με τον Ταμυναϊκό να είναι ο νικητής του τοπικού ντέρμπι.