Δευτέρα 31 Μαρτίου 2014

Α.Σ Ολυμπιακός Χαλκίδας – Ένωση Απολλώνιου Ιστιαίας 3 – 2

Στο «ντέρμπι» της αγωνιστικής ο Α.Σ Ολυμπιακός Χαλκίδας επικράτησε της Ένωσης Απολλώνιου Ιστιαίας με 3 – 2 στο Ενωσιακό Γήπεδο Χαλκίδας.
Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και άνοιξαν το σκορ στο 31' όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Παπαδέδε ο Βεζυρτζόγλου έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καρατσόλια σημειώνοντας το 1 – 0 ενώ στο 42' σε φάση «καρμπόν» ο Βεζυρζτόγλου παρεμβαίνει και ο Περήφανος Ν. στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2 – 0 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι με τον Βεζυρτζόγλου όμως στην συνέχεια η Ένωση ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και στο 65' οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Δαρζέντα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον Ευαγγελινό να αποκρούει αρχικά όμως στην συνέχεια ο Δαρζέντας πήρε το ριμπάουντ και με δεύτερη προσπάθεια μείωσε σε 2 – 1. Στο 73' ο Ανέστης μόνος απέναντι στον Ευαγγελινό έστειλε την μπάλα άουτ όμως 2' αργότερα ο Στεργίου έφερε το παιχνίδι στα ίσα του πετυχαίνοντας το 2 – 2. Στην συνέχεια η ομάδα του Λάμπρου Σπίντζου πάλεψε για την ανατροπή όμως στο 93' ο Μπισμπικόπουλος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καρατσόλια για το τελικό 3 – 2 που έδωσε την νίκη στους «ερυθρόλευκους».