Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2014

Κ.Α.Ο.Δ – Ίκαρος Χαλκίδας 96 – 79

Την ήττα γνώρισε ο Ίκαρος Χαλκίδας από τον Κ.Α.Ο.Δ με 96 – 79 στο κλειστό Δημήτρης Κραχτίδης.
Ο Κ.Α.Ο.Δ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και με εκφραστή στις επιθέσεις του τον Μπάβτσιτς προηγήθηκε με 9 – 6 στο 3' και 13 – 6 με το λέι απ του Τζόουνς παρά το τάιμ άουτ του Θανάση Γιαπλέ. Ο Ίκαρος βελτιώνοντας τα κακώς κείμενα στην άμυνα και στην επίθεσή του επέστρεψε στο παιχνίδι και αφού ισοφάρισε σε 15 – 15 με το τρίποντο του Στρναντ στο 7' και με λέι απ του Σλοβένου έτρεξε ένα συνολικό σερί 0 – 12 κάνοντας το 15 – 20. Ο Κ.Α.Ο.Δ μετά από σχεδόν έξι λεπτά χωρίς πόντο πήρε το τρίποντο του Σλαφτσάκη που μείωσε σε 18 – 20 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του Ικάρου 18 – 22 με το καλάθι του Ρίτσαρντς μετά από επιθετικό του ριμπάουντ.
Με το κάρφωμα του Άσκα ο Ίκαρος μπήκε με το δεξί στο δεύτερο δεκάλεπτο κάνοντας το 18 – 24 στο 11' αλλά ο Ζάρας με 2/2 τρίποντα έκανε το 26 – 24 στο 13' με τον Κ.Α.Ο.Δ να τρέχει ένα σερί 8 – 0, και έφθασε στο 11 – 2 με νέο τρίποντο τη φορά αυτή από τον Τζόουνς που έκανε το 29 – 26. Τα λάθη της ομάδας της Χαλκίδας ανάγκασαν τον Γιαπλέ να πάρει τάιμ άουτ έφερε αποτελέσματα αφού ο Άσκα ισοφάρισε σε 29 – 29, και παρά το ότι η ομάδα της Δράμας με ένα σερί 5 – 0 από τον Τζόουνς προηγήθηκε με 34 – 30 οι φιλοξενούμενοι πήγανε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38 – 39 μετά το τρίποντο του Γούντολ.
Ο Κ.Α.Ο.Δ επέστρεψε από τα αποδυτήρια αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι και το έδειξε με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου με το κάρφωμα του Βον και το τρίποντο του Μπάβτσιτς που διαμόρφωσαν το 43 – 39 στο 21'. Το τρίποντο του Γκαγκαλούδη στο 22' έδωσε το προβάδισμα και πάλι στον Ίκαρο με 43 – 44 αλλά όχι για πολύ. Το καλάθι και φάουλ του Τζόουνς στην επίθεση που ακολούθησε για την ομάδα της Δράμας έδωσε το σύνθημα ώστε να πάρει μπρος και ο Μπράουν και να γίνει το 69 – 56 στο 29' με το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο και φάουλ του Αμερικανού γκαρντ. Σε ένα τρίτο δεκάλεπτο που έκλεισε με το 71 – 57 για τους γηπεδούχους μετά το κάρφωμα του Μάρκοβιτς.
Το τέταρτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε διαδικαστικού χαρακτήρα με τους παίκτες του Κ.Α.Ο.Δ να μην κατεβάζουν ταχύτητα και να ανεβάζουν την διαφορά ακόμη και στους 20 πόντους με το τρίποντο του Τζόουνς να κάνει το 88 – 68 4'.30'' πριν το τέλος με τον Ίκαρο Χαλκίδας να γνωρίζει την ήττα με το τελικό 96 – 79.

Τα δεκάλεπτα: 18 – 22, 38 – 39, 71 – 57, 96 – 79.