Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου 2014

Α.Ο Απόλλων Ερέτριας – Ένωση Απολλώνιου Ιστιαίας 2 – 1

Ο Α.Ο Απόλλων Ερέτριας ήταν ο νικητής του ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής καθώς επικράτησε της Ένωσης Απολλώνιου Ιστιαίας με 2 – 1 στο Γήπεδο Ερέτριας.
Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα ωστόσο δεν έβρισκαν τους διαδρόμους να φτάσουν προς την εστία του Καρατσόλια αφού η άμυνα της Ένωσης ήταν πολύ καλά στημένη με τους φιλοξενούμενους να περιορίζονται σε αντεπιθέσεις. Στην επανάληψη ο Απόλλων έμεινε με δέκα παίκτες λόγο αποβολής του Τόρα στο 60' ωστόσο το αριθμητικό μειονέκτημα δεν φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο αφού οι «βορειοευβοιώτες» δεν απείλησαν επιθετικά. Στο 79' η άμυνα των φιλοξενούμενων αδράνησε και ο Σταματάκος σημείωσε το 1 – 0 ενώ στο 85' ο Μεμάι ανατράπηκε από τον Τουσέρτ με τον άσσο των γηπεδούχων να κερδίζει το πέναλτι ενώ ο παίκτης των φιλοξενούμενων αποβλήθηκε επαναφέροντας την αριθμητική ισορροπία. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σταματάκος που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καρατσόλια για το 2 – 0. Στις καθυστερήσεις του αγώνα (92') ο Πολίτης μείωσε διαμορφώνοντας το τελικό 2 – 1.