Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου 2014

Φ.Σ Ταμυναϊκός Αλιβερίου – Α.Ο Δύστου 1 – 0

Την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών ''Νίκος Κούκης'' πήρε ο Φ.Σ Ταμυναϊκός Αλιβερίου μετά την επικράτηση επί του Α.Ο Δύστου με 1 – 0 στο Γήπεδο Αλιβερίου.
Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν συγκρατημένες στον αγωνιστικό χώρο με την πρώτη καλή ευκαιρία να σημειώνεται στο 20' από πλευράς φιλοξενούμενων με τον Ηλία να κάνει το σουτ όμως οι αμυντικοί του Ταμυναϊκού απομάκρυναν σε κόρνερ. Στο 32' ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν με τον Κρόνο να βρίσκεται μόνος απέναντι στον Μπαρόλα χωρίς ωστόσο να καταφέρει να κάνει το σουτ με την ευκαιρία να περνάει ανεκμετάλλευτη. Στην επανάληψη η ομάδα του Δύστου μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ όταν στο 61' ο Σκοντόβολος από κοντά σημείωσε το 1 – 0. Στο 72' ο Ταμυναϊκός έφτασε κοντά στο δεύτερο τέρμα όμως ο Μπαρόλας μπλόκαρε το σουτ του Σταμέλου, ενώ στο στο 88' το σουτ του Κρόκου πέρασε λίγο άουτ.