Παρασκευή 18 Οκτωβρίου 2013

Α.Π.Κ.Ο Δροσιάς – Α.Ο Δύστου 0 – 3

Εξαιρετική εκτός έδρας εμφάνιση πραγματοποίησε ο Α.Ο Δύστου επικρατώντας του Α.Π.Κ.Ο Δροσιάς με το ευρύ 0 – 3 στο Γήπεδο Δροσιάς πανηγυρίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Εύβοιας.
Αυτή η νίκη είναι ακόμα πιο σπουδαία αν αναλογιστεί κανείς ότι ο Α.Ο Δύστου πανηγύρισε για πρώτη φορά στην ιστορία του πρόκριση στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά και άνοιξαν το σκορ στο 8' με τον Πηλιχό να σημειώνει το 0 – 1 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αυτό το σκορ. Στην επανάληψη η ομάδα του Δύστου αιφνιδίασε και πάλι νωρίς του γηπεδούχους καθώς στο 55' ο Μαστροκώστας σημείωσε το 0 – 2 ενώ στο 80' ο Τζεμής διαμόρφωσε το τελικό 0 – 3 που έδωσε την πρόκριση στον Α.Ο Δύστου για τα ημιτελικά του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει τον Φ.Σ Ταμυναϊκό Αλιβερίου.