Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου 2013

Α.Ο Απόλλων Ερέτριας – Α.Ο Κύμης 1 – 0

Στραβοπάτησε ο Α.Ο Κύμης απέναντι στον εξαιρετικό Α.Ο Απόλλων Ερέτριας καθώς γνώρισε την ήττα με 1 – 0 στο Γήπεδο Ερέτριας και πέρασε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα αλλά με ένα παιχνίδι λιγότερο.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλων ήταν ανώτερος και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων χάνοντας μάλιστα και σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.
Στο 30' οι γηπεδούχοι ζήτησαν και πέναλτι σε ανατροπή του Σταματούκου μέσα στην μεγάλη περιοχή το οποίο δεν καταλογίστηκε.
Στην επανάληψη η ομάδα της Ερέτριας μπήκε δυναμικά αιφνιδιάζοντας τους φιλοξενούμενους και στο 50' άνοιξαν το σκορ με τον Ματσιμάνη να μπαίνει στην περιοχή και να περνάει μέχρι και τον Μπασινά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 0.
Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τον Τόρα για να διευρύνουν το σκορ ενώ στα τελευταία λεπτά του αγώνα αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες λόγο της αποβολής του Μαυρομάτη με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους υπεροχή.